Muzeum Inzynierii Miejskiej w Krakowie

 

Zajęcia edukacyjne w Muzeum Inżynierii Miejskiej

Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie zaprasza na lekcje i warsztaty muzealne.

Jako jedyne muzeum w Krakowie proponujemy lekcje o tematyce technicznej. Zajęcia te stanowią uzupełnienie i rozszerzenie programu szkolnego z zakresu techniki i fizyki.

Poniżej przedstawiamy główne tematy lekcji. Każdy z nich może zostać indywidualnie dostosowany do poziomu   danej klasy. W tym celu prosimy zainteresowanych nauczycieli o kontakt z osobą prowadząca lekcję celem szczegółowych ustaleń. 

1. Budujemy poduszkowiec


Lekcja ma charakter warsztatu. Przeznaczona jest dla uczniów szkół gimnazjalnych i średnich. Czas trwania 50 minut.  W trakcie lekcji uczestnicy zapoznają się z następującymi pojęciami: ciśnienie, tarcie, bezwładność. Uczniowie budować będą poduszkowce, zdolne unieść jedną osobę. Szczególnie pomocna nauczycielom przyrody i fizyki. Koszt 90 zł od grupy.

 

2. Kopiące talerze


 

Lekcja ma charakter warsztatu. Zajęcia adresowane do uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. Czas trwania 45 minut. Z przygotowanych materiałów uczniowie samodzielnie budują elektrofor i butelkę lejdejską. Na podstawie przeprowadzonych doświadczeń zostają wyjaśnione pojęcia: ładunek elektryczny, elektrofor i butelka lejdejska. Szczególnie pomocna nauczycielom przyrody i fizyki. Koszt 80 zł od grupy.

3. Zabawy z tornado w butelce 

Lekcja   ma charakter warsztatu łączonego z pogadanką. Przeznaczona jest dla uczniów szkół podstawowych. Czas trwania 45 min. Na zajęciach opowiemy skąd biorą się trąby powietrzne, tornada, cyklony, wiry w rzece. Jak się kręci dym w kominie? Szczególnie pomocna nauczycielom przyrody. Koszt 80 zł od grupy.

4. Kochający kamień

Lekcja ma charakter warsztatu. Zajęcia skierowane są do uczniów klas zerowych oraz nauczania początkowego. Czas trwania 1 godzina. W kolejnych etapach zabawy dzieci poznają własności magnesu. Koszt 80 zł od grupy.

5. Bezpieczna droga do szkoły

  Lekcja ma charakter warsztatu łączonego z pogadanką. Przeznaczona jest dla klas nauczania początkowego szkoły podstawowej. Czas trwania 60 minut. W czasie lekcji omawiane są zasady bezpiecznego poruszania się po drodze. Dzieci po  znają, co zatrzymuje pędzący samochód, jak działają części samochodu zapewniające bezpieczeństwo jazdy i bezpieczeństwo pieszych na ulicach. Uczniowie sami wykonują "światełko odblaskowe", które zabierają ze sobą do domu. Szczególnie polecana wychowawcom i nauczycielom przyrody. Koszt 80 zł od grupy . 

6. Budujemy baterie Volty

Warsztaty przeznaczone dla uczniów starszych klas szkoły podstawowej i dla gimnazjalistów. W czasie zajęć uczniowie dowiedzą się, kto wynalazł pierwszą baterią oraz spróbują samodzielnie wykonać ogniwo Volty. Następnie uczestnicy poznają różne przykłady baterii szeroko stosowanych w życiu codziennym, np. baterie do telefonu komórkowego, do rozrusznika serca, baterie słoneczne, akumulator samochodowy. Czas trwania 45 min, koszt 80 zł od grupy.


 

 7. Poznajemy Układ Słoneczny  

Zajęcia przeznaczone są dla uczniów szkół podstawowych. Podczas zajęć wykonywane są prezentacje i proste doświadczenia, które pozwalają dowiedzieć się m.in dlaczego mamy noc i dzień na Ziemi, dlaczego poziom morza podnosi się i opada w ciągu doby, jak powstały kratery na Księżycu i czym jest atmosfera ziemska. Będzie można wykonać samodzielnie wulkan, którego wybuch nie jest groźny. Czas trwania 45 min, koszt 80 zł od grupy.

 8. Dlaczego samolot lata?

Lekcja ma charakter pokazu połączonego z warsztatami. Skierowana jest do uczniów szkół podstawowych i  
gimnazjum. Podczas warsztatów wykonane będą eksperymenty z profilem skrzydła samolotowego po to, aby sprawdzić, jak uzyskuje się siłę nośną. Zrobimy również model małego poduszkowca i sprawdzimy jak wytwarza się siłę nośna potrzebną do przemieszczania się. W drugiej części warsztatów dowiemy się, dlaczego huragany zrywają dachy domów, a drzewa wyrywają z korzeniami - i co to ma wspólnego ze zmianą ciśnienia powietrza. Czas trwania     45 min, koszt 80 zł od grupy.  
 9. W dawnej drukarni.

Zajęcia przeznaczone dla przedszkolaków od lat 5, uczniów nauczania początkowego i starszych klas szkół podstawowych. Kim był Johannes Gutenberg i co mu zawdzięczamy? Jak wyglądała drukarnia w czasach Gutenberga? Kim był giser i czym zajmował się preser? Po odpowiedzeniu na te pytania uczniowie wykonują samodzielnie inicjał na wzór książki średniowiecznej, uczą się składu tekstu i robią odbitki. Istnieje możliwość dostosowania warsztatów dla dzieci nie znających pisma. Czas trwania 50 min, koszt 80 zł od grupy. 

10. Trąbka kibica czyli jak powstaje dźwięk

 Podczas zajęć uczniowie poznają fizyczne aspekty dźwięku. Chętni będą mogli zobrazować swoje umiejętności wokalne na ekranie oscyloskopu. Na wybranych instrumentach muzycznych,  m.in. takich jak trąbka kibica, poznaną teorię zastosują w praktyce. Lekcja adresowana do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół średnich. Czas trwania 45 min, koszt 80 zł od grupy.

11. Z promieniowaniem jądrowym na Ty

Uczestnikom lekcji zostanie przedstawiony obecny stan wiedzy na temat budowy materii, promieniowania i jego wpływu na człowieka. Poruszony zostanie problem energetyki jądrowej. Uczniowie wyposażeni w licznik Geigera zmierzą naturalne promieniowanie materiałów, z którymi każdy ma do czynienia na co dzień. Lekcja adresowana do starszych klas gimnazjów i szkół średnich. Czas trwania 45 min, koszt 80 zł od grupy.

12. Bańki mydlane - napięcie powierzchniowe w akcji

Zajęcia prowadzone w sezonie od kwietnia do października. Skierowana jest do uczniów szkół podstawowych i gimnazjum.  Podczas zajęć uczestnicy poznają zjawisko napięcia powierzchniowego wody, zastosowania wynikające z jego zmiany (środki czyszczące), zjawisko włoskowatości. W końcowej części zajęć uczestnicy wykonują gigantyczne bańki mydlane. Szczególnie pomocna nauczycielom przyrody i fizyki, koszt 80 zł od grupy.

 

13. Czerpiemy papier

Lekcja ma charakter warsztatów przeznaczonych dla uczniów szkól podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W trakcie zajęć uczniowie samodzielnie czerpią papier. Zaznajamiają się z różnymi technikami pisania – m. in. piszą przy pomocy gęsiego pióra, chińskiego pióra bambusowego oraz stalówką w obsadce. Poznają ewolucję nośników pisma na przestrzeni wieków. Koszt 80 zł od grupy.

 

 

14. Maszyny ułatwiające pracę

Uczestnicy warsztatów spośród zgromadzonych przedmiotów wybierają te, które ułatwiają im wykonanie określonej czynności. Wspólnie przeprowadzone eksperymenty obrazują zastosowanie tzw. maszyn prostych w życiu codziennym. To co jest fizyką, techniką wykorzystujemy np.: ubierając buty, remontując pokój, czy podczas jazdy na rowerze. Pobudzi to w uczestnikach chęć samodzielnego wyjaśniania: jak działają urządzenia techniczne powszechnie wykorzystywane przez człowieka? Czas trwania  warsztatów 45 min, koszt 80 zł od grupy. 

15.Świat Kolorów

Warsztaty dla grup przedszkolnych oraz dla młodszych klas szkoły podstawowej.Podczas doświadczeń z pryzmatem wywołamy zjawisko tęczy, dowiemy się kiedy powstaje i  poznamy kolejność ułożenia jej kolorów (zabawa z tęczowymi wstążkami). Każdy uczestnik wykona także krążek Newtona, za pomocą którego sprawdzi, co stanie się jeśli połączymy wszystkie kolory. Czas trwania ok 45.min, koszt 80 zł od grupy.

16.Świat Dźwięków

 

Warsztaty dla grup przedszkolnych od lat 5 oraz dla młodszych klas szkoły podstawowej.

Doświadczenia wstępne pomogą nam „zobaczyć” dźwięk -  dowiemy się jak drgają przedmioty i zaobserwujemy zjawisko figur Chladniego.

W dalszej części warsztatów uczestnicy sami przygotują instrumenty (rurkowe organy i butelkowy ksylofon), z których stworzymy orkiestrę i zagramy proste melodie (nie musimy znać nut:)).Czas trwania ok. 45 min, koszt 80 zł od grupy.

17.Spotkanie z Brombą o mierzeniu

Bromba (...)jest nieco większym od wiewiórki stworzonkiem o różowym futerku, a na odrobinie za bardzo wystającym brzuszku nosi dużą torbę wypełnioną różnymi niezbędnymi przedmiotami, jak to: lornetką, wagą, kalendarzykiem, siedmioma termometrami, zegarem, metrem krawieckim oraz dużym złoconym dyplomem(...)”

„Bromba i nni” M. Wojtyszko

Zapraszamy na wyprawę wgłąb Brombowej torby, gdzie czekają na nas różne ciekawe rzeczy, a wszystkie do mierzenia. Spróbujemy je poklasyfikować według zastosowania. Odpowiemy na pytania: jak stary jest metr i co było przed nim, ile dłoni zmieści się w stopie, jak kupić spodnie w dobrym rozmiarze?

Na zajęcia warsztatowe zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat. Czas trwania ok. 45 min, koszt 80 zł od grupy.


 

18.Spotkanie z Brombą o ważeniu

Wędruje sobie Bromba od jednego do drugiego i nic tylko mierzy i waży. Temu poda długość ogona, nie tylko w centymetrach, ale nawet w calach, innemu obliczy rozpiętość skrzydeł, jeszcze komuś sprawdzi temperaturę albo zważy młodszego braciszka”

„Bromba i nni” M. Wojtyszko

Tym razem będziemy z Brombą zgłębiać tajniki ważenia. Czy zawsze i wszędzie ważymy tyle samo? Co tak naprawdę pokazuje waga? Poznamy różne rodzaje wag i ich zastosowanie. I oczywiście zważymy młodszego „braciszka”.

Na zajęcia warsztatowe zapraszamy dzieci w wieku 6-12 lat. Czas trwania ok. 45 min, koszt 80 zł od grupy.

  

19. Spółdzielnia - Lekcje z Marią Skłodowską - Curie. 

Scenariusz warsztatów oparty jest na eksperymencie dydaktycznym pod nazwą "Spółdzielnia", którego autorką była Maria Skłodowska - Curie. Były to zajęcia z fizyki, które prowadziła dla własnych dzieci i dzieci swoich znajomych.

Podczas warsztatów w muzeum wykonamy doświadczenia pozwalające zrozumieć pojęcie gęstości ciał.

20.  Nośniki pisma

 Lekcja ma charakter warsztatów. Zajęcia są przeznaczone dla uczniów umiejących już pisać i czytać (od II klasy szkoły podstawowej). Co było zanim człowiek wynalazł pismo? Jak zrobić swoją glinianą tabliczkę z pismem klinowym? Na czym pisali Chińczycy i czy łatwo jest pisać na woskowych tabliczkach. Wypróbujemy różne materiały piśmiennicze, 

a próbki będzie można zabrać do domu.

Czas trwania 45 min, koszt 80 zł od grupy.

 

21. Świat wody

 Zajęcia w formie warsztatów dedykowane dzieciom w wieku 5 - 9 lat. Dzieci samodzielnie sprawdzą czy woda ma kształt, smak, kolor i czy wszystko da się w wodzie rozpuścić. Poznamy stany skupienia wody i dowiemy się jakie znaczenie ma  woda w przyrodzie.

Czas trwania 45-60  min, koszt 80 zł od grupy.

 

22. Szczypta optyki: od lupy do rzutnika.

 Zajęcia przeznaczone są dla starszych klas szkoły podstawowej.

Na warsztatach przeprowadzimy doświadczenia z lupą, dowiemy się jak powstaje obraz w ludzkim oku, zapoznamy się z budową rzutnika slajdów, a slajdy wykonamy sami z przygotowanych wcześniej materiałów.

Czas trwania 45 min, koszt 80 zł od grupy

 

23. Magia w kuchni?

 Zajęcia adresowane są do uczniów szkoły podstawowej.

W czasie warsztatów przeprowadzimy doświadczenia z produktami, które możemy znaleźć w kuchni.

Dowiemy się kiedy kolor barszczu czerwonego jest najładniejszy i od czego zależy. 

Zobaczymy co lubią drożdże i wykonamy doświadczenie z żarłoczną butelką, która lubi jajka.

Czas trwania 45 min., koszt 80 zł od grupy.

 

 

 

 

 Dane o pracownikach prowadzących lekcje:


Magdalena Błażejowska - edukator
mgr Elżbieta Bubak - edukator
Małgorzata Dunikowaska - edukator
Karolina Kiryjczuk - edukator
Mirosław Kołodziej - edukator
dr Iwona Nowak  - specjalizacja projektowania wystaw naukowo - edukacyjnych
mgr Renata Szymczak - edukator
mgr Angelika Wołczyk - Dział Edukacji
mgr Agnieszka Żero - edukator
mgr Katarzyna Garbacz - edukator
 Zachęcamy do kontaktu!!!

Wszelkich wyjaśnień udzielamy  pod numerem  (012) 421-12-42 w. 136