Muzeum Inzynierii Miejskiej w Krakowie

 

Wystawy czasowe

 

 

WIĘCEJ ŚWIATŁA


Od dnia 27 września 2013 r. zapraszamy Państwa do odwiedzenia nowej wystawy interaktywnej, pt. " Więcej światła". Celem ekspozycji jest przybliżenie natury światła oraz sposobów jego wytwarzania na przykładzie: żarówki, świetlówki i diody LED. Na wystawie prezentujemy zabytkowe żarówki i historię źródeł światła, od tradycyjnej żarówki, do współczesnej diody LED. Na 20 stanowiskach interaktywnych możemy porównać wady i zalety lamp, sprawdzić ich wydajność świetlną i zużycie energii elektrycznej oraz zapoznać się ze sposobami wytwarzania światła w stosowanych powszechnie lampach elektrycznych. Dzięki prostym oświadczeniom, dowiadujemy się o podstawowych metodach przetwarzania energii elektrycznej na światło. Poznajemy metodę termiczną, stosowaną w tradycyjnych żarówkach i bardziej wydajną luminescencję, czyli świecenie bez udziału wysokiej temperatury, stosowaną w świetlówkach i diodach LED. Wystawa dostępna do końca roku 2014.
 
  
 
 
KRAKÓW MIASTO AMBITNE
 
W dniach 12 czerwca – 24 sierpnia 2014 r. w Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie prezentowana będzie wystawa „Kraków miasto ambitne. Inwestycje miejskie 2003-2014”.
Przedstawia ona współczesne oblicze inżynierii miejskiej Krakowa. W czterech segmentach tematycznych zebrano kluczowe inwestycje z zakresu:
komunikacji miejskiej,
infrastruktury drogowej,
ekologii,
infrastruktury kulturalnej i sportowej
zrealizowane w mieście n
a przestrzeni ostatnich dziesięciu lat. W okresie od 4 do 17 września ekspozycja będzie dostępna na placu Szczepańskim, a od 23 września do 6 października w alei Róż codziennie od 10.00 do 18.00.