Muzeum Inzynierii Miejskiej w Krakowie

 

Wystawy czasowe

 

 

WIĘCEJ ŚWIATŁA


Od dnia 27 września 2013 r. zapraszamy Państwa do odwiedzenia nowej wystawy interaktywnej, pt. " Więcej światła". Celem ekspozycji jest przybliżenie natury światła oraz sposobów jego wytwarzania na przykładzie: żarówki, świetlówki i diody LED. Na wystawie prezentujemy zabytkowe żarówki i historię źródeł światła, od tradycyjnej żarówki, do współczesnej diody LED. Na 20 stanowiskach interaktywnych możemy porównać wady i zalety lamp, sprawdzić ich wydajność świetlną i zużycie energii elektrycznej oraz zapoznać się ze sposobami wytwarzania światła w stosowanych powszechnie lampach elektrycznych. Dzięki prostym oświadczeniom, dowiadujemy się o podstawowych metodach przetwarzania energii elektrycznej na światło. Poznajemy metodę termiczną, stosowaną w tradycyjnych żarówkach i bardziej wydajną luminescencję, czyli świecenie bez udziału wysokiej temperatury, stosowaną w świetlówkach i diodach LED. Wystawa dostępna do końca roku 2014.
 
  
 
 

NIE TYLKO Z FABRYKI


Wystawa „Nie tylko z fabryki” poświęcona jest społeczności pasjonatów, zajmujących się samodzielnym konstruowaniem własnych urządzeń technicznych. Na wystawie można zobaczyć ponad dwadzieścia konstrukcji, reprezentujących takie dziedziny jak mechanika, robotyka, elektronika oraz radioamatorstwo. Wśród zgromadzonych eksponatów znajdzie się m.in. inteligentny zegarek, współpracujący z telefonem komórkowym, robot-kosiarka oraz sprzęt radiokomunikacyjny. Informacje zawarte na planszach mają na celu przybliżenie naszym gościom tajników tego interesującego hobby, zarówno w perspektywie historycznej, jak i współczesnej.
Organizując tę wystawę pragniemy przekonać zwiedzających, iż ruch ludzi kierujących się hasłem „zrób to sam” rozwija się bardzo dynamicznie, promując innowacyjność i podnosząc społeczną kulturę techniczną.


Wystawa została zrealizowana we współpracy z fundacją Hackerspace Kraków oraz Małopolskim Stowarzyszeniem Krótkofalowców.